Pruszcz Gdański kontakt
kontakt
Pruszcz Gdański mapa
mapa
Pruszcz Gdański transport
transport
Elektroniczna Skrzynka Podawcza Pruszcz Gdański
BOK
Pruszcz Gdański Biuletyn Informacji Publicznej
BIP
Platforma zakupowa

Ważne informacje

 

Zmiany w rozkładach jazdy komunikacji Gminy Pruszcz Gdański od 01.11.2017r.


Informacja dla rolników


Ostrzeżenie meteorologiczne


Mieszkańcy powiatu gdańskiego aktywni zawodowo - projekt


Najbliższe przyjęcia interesantów przez Wójta ( w godzinach 15:00-17:00) 

25.10.2017; 15.11.2017; 29.11.2017; 13.12.2017

 

Wyjazdowa sesja Akademii Seniora

Akademia Seniora zawitała do Wiśliny, by podążyć „Szlakiem dawnego mieszkańca Żuław”. Nasi studenci wysłuchali wykładu o historii tych terenów, odwiedzili miejscowy cmentarz, podziwiając zabytkową dzwonnicę, by na koniec, po uczcie dla ducha wziąć udział w uczcie dla ciała, jaką były kiełbaski z grilla, przygotowane przez uczynnych strażaków z miejscowej OSP.

Przewodnikiem w tej wyprawie był Jerzy Kornacki, dla którego historia Żuław stała się życiowym hobby. W 2009 roku, pan Jerzy został laureatem powiatowego konkursu „Poznaj swoją historię. Moja mała ojczyzna”. Na co dzień zaś mieszka w…Wiślinie.
Powołana do życia przez wójt Gminy Pruszcz Gdański Magdalenę Kołodziejczak, Akademia Seniora cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkających na terenie gminy nestorów.

- To wielka przyjemność brać udział w tych spotkaniach. Nie dość, że wykłady poruszają ciekawe zagadnienia, to jeszcze prowadzą je naprawdę wybitni specjaliści. Ja zresztą nie lubię zbyt wiele siedzieć w domu, wolę być aktywna. Teraz, na przykład, szukam jakiś zajęć ruchowych dla ludzi w moim wieku – powiedziała nam Julianna Rybka – Szczęsna z Juszkowa.

Jak już wspomnieliśmy wykład o historii tych terenów zakończył wspólny spacer na pobliski cmentarz, gdzie stoi wyjątkowa, drewniana dzwonnica z 1792 roku. Podobne obiekty spotkać można tylko w Małopolsce i na Podhalu. Zbudowali ja menonici, którzy w 1555 roku opuścili Holandię z powodu prześladowań religijnych.

Spore wrażenie na słuchaczach Akademii wywarł zabytkowy pomnik stojący w centrum nekropolii, który jest pozostałością po kulturze dawnych mieszkańców wsi.

No, a na zakończenie chwila oddechu i relaksu oraz wspólne grillowanie. Kiełbaska z rusztu smakowała ponoć wyjątkowo.

 

Drukuj

Sport i Rekreacja w Gminie Pruszcz Gdański

sport folder

Gmina przyjazna oświacie

gmina przyjazna oswiacie

Gmina przyjazna mieszkańcom

Gmina przyjazna mieszkancom

Gmina logistycznie idealna

gmina logistycznie idealna

10 lat funduszy europejskich

10 lat funduszy europejskich

Niezbędnik Seniora

niezbednik seniora